Skip to content

370 Forrest St.Jersey City, NJ 07304

Built 1890

Last Sale Price
$705,000
Last Sale Date
Nov 30, 2022

Property Information

Block19503
Lot70
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page195

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,442
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
21%
Improvement Value:$337,000
79%
Total Assessment$425,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,490-0.6%
2024$9,550+40.1%
2023$6,817-0.4%
2022$6,843+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$705,000
Sq Ft3,442DeedBook 9718, Page 969Recorded1/5/2023

Property Built

Built

Year Built: 1890