Skip to content

329 Arlington Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 21, 2025

Property Information

Block19603
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page196

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,621
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$83,700
34%
Improvement Value:$165,000
66%
Total Assessment$248,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,553-0.6%
2024$5,588+40.1%
2023$3,989-0.4%
2022$4,004+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 8648, Page 787

Property Built

Built

Year Built: 1900