Skip to content

292 Clerk St.Jersey City, NJ 07304

Built 1885

Last Sale Price
$670,000
Last Sale Date
Aug 27, 2024

Property Information

Block19603
Lot37
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page196

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-1U-H
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,280
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,300
30%
Improvement Value:$239,900
70%
Total Assessment$344,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,686-0.6%
2024$7,734+40.1%
2023$5,521-0.4%
2022$5,542+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$670,000
Sq Ft1,280DeedBook 9856, Page 503Recorded10/23/2024

Property Sale

Sale
$404,000

From:

To:

DeedBook 9233, Page 581Recorded8/30/2017

Property Sale

Sale
$231,750
DeedBook 8847, Page 479

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 6086, Page 105

Property Built

Built

Year Built: 1885