Skip to content

239 Randolph Ave.

Jersey City, NJ 07304

Built 1915

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Aug 3, 2005

Property Information

Block19701
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page197

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage1,444
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,800
31%
Improvement Value:$183,700
69%
Total Assessment$264,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,906-0.6%
2024$5,943+40.1%
2023$4,243-0.4%
2022$4,258+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 7656, Page 256

Property Built

Built

Year Built: 1915