Skip to content

23 Wales Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1963

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Aug 5, 1997

Property Information

Block10302
Lot77
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page103

Building Details

Building Class---
Description2S-F&B-D-2U-HG1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,416
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
40%
Improvement Value:$315,400
60%
Total Assessment$525,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,732-0.6%
2024$11,806+40.1%
2023$8,427-0.4%
2022$8,459+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5181, Page 294

Property Built

Built

Year Built: 1963