Skip to content

318 Randolph Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 17, 2014

Property Information

Block19703
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page197

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,140
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,900
34%
Improvement Value:$229,300
66%
Total Assessment$346,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,731-0.6%
2024$7,779+40.1%
2023$5,553-0.4%
2022$5,574+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$231,000
DeedBook 7454, Page 119

Property Built

Built

Year Built: 1930