Skip to content

773 Montgomery St.Jersey City, NJ 07306

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 6, 2016

Property Information

Block14905
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page149

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,124
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,900
49%
Improvement Value:$220,000
51%
Total Assessment$430,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,622-0.6%
2024$9,682+40.1%
2023$6,912-0.4%
2022$6,937+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 4073, Page 267

Property Built

Built

Year Built: 1925