Skip to content

324 Randolph Ave.

Jersey City, NJ 07304

Apartment

Last Sale Price
$756,438
Last Sale Date
Oct 18, 2018

Property Information

Block19703
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page197

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-7U-NH

Assessment

Land Value:$245,000
49%
Improvement Value:$255,000
51%
Total Assessment$500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,165-0.6%
2024$11,235+40.1%
2023$8,020-0.4%
2022$8,050+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$756,438
DeedBook 9354, Page 380

Property Sale

Sale
$301,000

From:

To:

DeedBook 9134, Page 169Recorded7/27/2016

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 7255, Page 181