Skip to content

214 Fairmount Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1884
Apartment

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Feb 13, 2007

Property Information

Block15203
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page152

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-6U-NH
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
42%
Improvement Value:$290,000
58%
Total Assessment$500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,165-0.6%
2024$11,235+27.4%
2023$8,822-0.4%
2022$8,855+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 8135, Page 162

Property Built

Built

Year Built: 1884