Skip to content

1001 Garfield Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1992

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Sep 18, 2012

Property Information

Block19703
Lot53
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page197

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-G1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,092
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,200
20%
Improvement Value:$344,800
80%
Total Assessment$432,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,647-0.6%
2024$9,707+40.1%
2023$6,929-0.4%
2022$6,955+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 8872, Page 942

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook 7256, Page 236

Property Built

Built

Year Built: 1992