Skip to content

287 Whiton St.Jersey City, NJ 07304

Built 1905

Last Sale Price
$193,980
Last Sale Date
Aug 30, 2004

Property Information

Block20005
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page200

Building Details

Building Class---
Description2.5SFD-1UH-F-G3
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,080
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,000
46%
Improvement Value:$258,100
54%
Total Assessment$478,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,676-0.6%
2024$10,743+40.1%
2023$7,669-0.4%
2022$7,697+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$193,980
DeedBook 7386, Page 11

Property Built

Built

Year Built: 1905