Skip to content

15 Union St.Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$35,000
Last Sale Date
May 13, 1997

Property Information

Block19801
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page198

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,496
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,000
28%
Improvement Value:$236,500
72%
Total Assessment$330,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,380-0.6%
2024$7,426+40.1%
2023$5,301-0.4%
2022$5,321+9.9%
Property History

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 5139, Page 25

Property Built

Built

Year Built: 1900