Skip to content

23 Union St.Jersey City, NJ 07304

Commercial

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Apr 4, 2017

Property Information

Block19801
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page198

Building Details

Building Class---
Description1S-CB-G2
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
78%
Improvement Value:$28,200
22%
Total Assessment$128,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,863-0.6%
2024$2,881+40.1%
2023$2,056-0.4%
2022$2,064+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$115,000

From:

To:

DeedBook 9200, Page 62Recorded5/12/2017

Property Sale

Sale
$70,000

From:

To:

DeedBook 9104, Page 91Recorded3/4/2016

Property Sale

Sale
$4,000
DeedBook 3185, Page 726