Skip to content

225 Randolph Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1962

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Mar 31, 2010

Property Information

Block19801
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page198

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,125
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,000
39%
Improvement Value:$165,700
61%
Total Assessment$271,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,067-0.6%
2024$6,105+40.1%
2023$4,358-0.4%
2022$4,374+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 8741, Page 810

Property Built

Built

Year Built: 1962