Skip to content

268 M.L. King DriveJersey City, NJ 07305

Built 2008

Last Sale Price
$92,400
Last Sale Date
Oct 23, 2007

Property Information

Block23203
Lot65
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page232

Building Details

Building Class---
Description2S-B+F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,672
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
48%
Improvement Value:$54,200
52%
Total Assessment$104,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,327-0.6%
2024$2,341+40.1%
2023$1,671-0.4%
2022$1,678+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$92,400
DeedBook 8635, Page 535