Skip to content

377.5 Bramhall AvenueJersey City, NJ 07304

Built 1890

Owner
---
Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Aug 20, 2025

Property Information

Block19901
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page199

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-NH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage940
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$146,300
48%
Improvement Value:$157,900
52%
Total Assessment$304,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,793-0.6%
2024$6,835+40.1%
2023$4,879-0.4%
2022$4,898+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000
Sq Ft940DeedBook 9926, Page 981Recorded9/4/2025

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 8564, Page 338

Property Built

Built

Year Built: 1890