Skip to content

177 Halladay St.

Jersey City, NJ 07304

Built 1895

Last Sale Price
$55,000
Last Sale Date
Nov 19, 1998

Property Information

Block19902
Lot34
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page199

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,840
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
42%
Improvement Value:$259,400
58%
Total Assessment$449,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,035-0.6%
2024$10,098+40.1%
2023$7,208-0.4%
2022$7,235+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 5365, Page 285

Property Built

Built

Year Built: 1895