Skip to content

153 Lafayette St.Jersey City, NJ 07304

Built 2009

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 14, 2017

Property Information

Block20001
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page200

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-D-2U-G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,174
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$199,900
39%
Improvement Value:$316,500
61%
Total Assessment$516,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,531-0.6%
2024$11,604+40.1%
2023$8,283-0.4%
2022$8,314+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2009