Skip to content

151 Lafayette St.Jersey City, NJ 07304

Built 2009

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Nov 8, 2011

Property Information

Block20001
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page200

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-D-2U-G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,174
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$199,900
41%
Improvement Value:$287,500
59%
Total Assessment$487,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,634-0.6%
2024$10,702+41.4%
2023$7,568-0.4%
2022$7,597+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 8820, Page 300

Property Built

Built

Year Built: 2009