Skip to content

149 Lafayette St.Jersey City, NJ 07304

Built 2009

Owner
---
Last Sale Price
$999,999
Last Sale Date
Jul 31, 2025

Property Information

Block20001
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page200

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-D-2U-G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,266
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$202,200
42%
Improvement Value:$279,300
58%
Total Assessment$481,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,752-0.6%
2024$10,819+40.1%
2023$7,723-0.4%
2022$7,752+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$999,999
Sq Ft2,266DeedBook 9922, Page 473Recorded8/14/2025

Property Sale

Sale
$324,304

From:

To:

Sq Ft2,493DeedBook 9459, Page 990Recorded8/10/2020

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 8656, Page 488

Property Built

Built

Year Built: 2009