Skip to content

325 Pacific Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 3, 2024

Property Information

Block20004
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page200

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B-D-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage1,817
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,500
37%
Improvement Value:$274,500
63%
Total Assessment$436,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,736-0.6%
2024$9,797+40.1%
2023$6,993-0.4%
2022$7,020+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$288,400
DeedBook 7383, Page 241

Property Built

Built

Year Built: 1900