Skip to content

315 Communipaw Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1905

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 8, 2017

Property Information

Block20304
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page203

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,814
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$153,000
41%
Improvement Value:$220,200
59%
Total Assessment$373,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,334-0.6%
2024$8,386+40.1%
2023$5,986-0.4%
2022$6,009+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1905