Skip to content

321 Pacific Ave.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07304

Built 1920

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
May 18, 2015

Property Information

Block20004
Lot15
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page200

Building Details

Building Class---
Description4S-B-4U-CONDO
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage1,214
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
16%
Improvement Value:$323,100
84%
Total Assessment$383,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,555-0.6%
2024$8,608+40.1%
2023$6,145-0.4%
2022$6,168+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,214DeedBook 9041, Page 844Recorded6/2/2015

Property Sale

Sale
$760,000
DeedBook 8065, Page 116

Property Built

Built

Year Built: 1920