Skip to content

275 Harrison Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1922

Last Sale Price
$221,500
Last Sale Date
Jul 29, 2008

Property Information

Block18301
Lot7
QualifierC0107
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page183

Building Details

Building ClassC1226
Description5S-B-40U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,226
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
31%
Improvement Value:$159,100
69%
Total Assessment$229,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,116-0.6%
2024$5,148+40.1%
2023$3,675-0.4%
2022$3,689+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$221,500
DeedBook 8604, Page 103

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 7880, Page 315

Property Built

Built

Year Built: 1922