Skip to content

303 Pacific Ave.Jersey City, NJ 07304

Commercial

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Jun 30, 1993

Property Information

Block20004
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page200

Building Details

Building Class---
Description3-3S-B-C3-15U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$299,900
17%
Improvement Value:$1,425,100
83%
Total Assessment$1,725,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$38,519-0.6%
2024$38,761+40.1%
2023$27,669-0.4%
2022$27,773+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 4612, Page 157