Skip to content

304-306 Pacific Ave.Jersey City, NJ 07304

Commercial

Last Sale Price
$1,977,500
Last Sale Date
Apr 8, 2021

Property Information

Block20005
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page200

Building Details

Building Class---
Description1&2S-B-BANK
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
9%
Improvement Value:$1,465,000
91%
Total Assessment$1,615,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$36,063-0.6%
2024$36,289+40.1%
2023$25,905-0.4%
2022$26,002+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,977,500
DeedBook 9569, Page 105Recorded6/2/2021

Property Sale

Sale
$1,600,000

From:

To:

DeedBook 9268, Page 526Recorded12/26/2017