Skip to content

43 Madison Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1895

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Jul 30, 2019

Property Information

Block18604
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page186

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,886
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,000
22%
Improvement Value:$367,200
78%
Total Assessment$469,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,477-0.6%
2024$10,543+40.1%
2023$7,526-0.4%
2022$7,554+8.3%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000
Sq Ft3,886DeedBook 9449, Page 866Recorded11/14/2019

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5647, Page 292

Property Built

Built

Year Built: 1895