Skip to content

320 Pacific Ave.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07304

Built 1871

Last Sale Price
$785,000
Last Sale Date
Nov 1, 2022

Property Information

Block20005
Lot23
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page200

Building Details

Building Class---
Description3S+BT-2U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,522
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,700
12%
Improvement Value:$603,200
88%
Total Assessment$685,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,316-0.6%
2024$15,412+54.4%
2023$9,982
Property History

Property Sale

Sale
$785,000
Sq Ft1,522DeedBook 9718, Page 654Recorded1/3/2023

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 9440, Page 919

Property Built

Built

Year Built: 1871