Skip to content

305 Whiton St.(Unit C0404)Jersey City, NJ 07304

Built 1897
Vacant Land

Last Sale Price
$288,500
Last Sale Date
Oct 7, 2016

Property Information

Block20005
Lot3
QualifierC0404
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page200

Building Details

Building Class---
Description4S-B-25U-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage936
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,300
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$33,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$744-0.6%
2024$748+40.1%
2023$534-0.4%
2022$536+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$288,500

From:

To:

Sq Ft936DeedBook 9167, Page 666Recorded12/27/2016

Property Built

Built

Year Built: 1897