Skip to content

462 Liberty Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1960

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Apr 27, 2009

Property Information

Block2004
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page20

Building Details

Building Class---
Description2S-FD-1U-H-CBG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,300
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$223,000
57%
Improvement Value:$168,100
43%
Total Assessment$391,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,733-0.6%
2024$8,788+40.1%
2023$6,273-0.4%
2022$6,297+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 8673, Page 824

Property Built

Built

Year Built: 1960