Skip to content

584 Liberty Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1965

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Mar 23, 2011

Property Information

Block603
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page6

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,344
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$226,000
51%
Improvement Value:$216,300
49%
Total Assessment$442,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,877-0.6%
2024$9,938+40.1%
2023$7,094-0.4%
2022$7,121+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 8785, Page 108

Property Built

Built

Year Built: 1965