Skip to content

185 Van Horne St.Jersey City, NJ 07304

Built 1918

Last Sale Price
$246,000
Last Sale Date
Sep 30, 2005

Property Information

Block20101
Lot53
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page201

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-2U-NH
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,712
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$205,000
40%
Improvement Value:$313,600
60%
Total Assessment$518,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,330-2.8%
2024$11,653+40.1%
2023$8,318-0.4%
2022$8,349+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$246,000
DeedBook 7737, Page 72

Property Built

Built

Year Built: 1918