Skip to content

161 Van Horne St.Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$16,600
Last Sale Date
Jun 14, 1974

Property Information

Block20101
Lot65
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page201

Building Details

Building Class---
Description3S-F-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,817
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,000
33%
Improvement Value:$380,900
67%
Total Assessment$565,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,387+52.5%
2024$8,120+41.8%
2023$5,725-0.4%
2022$5,747+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$16,600
DeedBook 3175, Page 607

Property Built

Built

Year Built: 1900