Skip to content

164 Van Horne St.Jersey City, NJ 07304

Built 1907

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 27, 2014

Property Information

Block20102
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page201

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-3U-H
Dwellings3
ZoningR-2
Sq Footage1,728
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
46%
Improvement Value:$207,500
54%
Total Assessment$387,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,653-0.6%
2024$8,707+40.1%
2023$6,216-0.4%
2022$6,239+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

DeedBook 8937, Page 714Recorded10/10/2013

Property Sale

Sale
$323,000
DeedBook 7504, Page 137

Property Built

Built

Year Built: 1907