Skip to content

144 Van Horne St.Jersey City, NJ 07304

Built 1903

Last Sale Price
$419,000
Last Sale Date
Feb 14, 2019

Property Information

Block20102
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page201

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-2U-NH
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,871
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,000
46%
Improvement Value:$208,700
54%
Total Assessment$383,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,568-0.6%
2024$8,622+40.1%
2023$6,155-0.4%
2022$6,178+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$419,000

From:

To:

Sq Ft1,871DeedBook 9388, Page 792Recorded3/20/2019

Property Built

Built

Year Built: 1903