Skip to content

194 Van Horne St.Jersey City, NJ 07304

Built 1902

Owner
---
Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jul 6, 2020

Property Information

Block20102
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page201

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-FD-2U-NH
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,924
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$200,000
45%
Improvement Value:$249,400
55%
Total Assessment$449,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,035-0.6%
2024$10,098+40.1%
2023$7,208-0.4%
2022$7,235+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft1,924DeedBook 9507, Page 632Recorded9/14/2020

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 5911, Page 256

Property Built

Built

Year Built: 1902