Skip to content

243 Halladay St.Jersey City, NJ 07304

Built 1998

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
May 4, 2017

Property Information

Block20102
Lot54
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page201

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,080
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
53%
Improvement Value:$201,700
47%
Total Assessment$426,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,528-0.6%
2024$9,588+40.1%
2023$6,844-0.4%
2022$6,870+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

DeedBook 9234, Page 848Recorded9/6/2017

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$66,000
DeedBook 4344, Page 320