Skip to content

225 Halladay St.(Unit C0201)Jersey City, NJ 07304

Built 2006

Last Sale Price
$137,900
Last Sale Date
Dec 11, 2006

Property Information

Block20102
Lot61
QualifierC0201
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page201

Building Details

Building Class---
Description13-2S-26U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,150
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
16%
Improvement Value:$314,600
84%
Total Assessment$374,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,365-0.6%
2024$8,417+40.1%
2023$6,009-0.4%
2022$6,031+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$137,900
DeedBook 8101, Page 106

Property Built

Built

Year Built: 2006