Skip to content

207 Halladay St.Jersey City, NJ 07304

Built 0001
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Aug 16, 2024

Property Information

Block20102
Lot68
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page201

Building Details

Building Class---
Description2S-F-C-1U-NH
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,000
53%
Improvement Value:$87,200
47%
Total Assessment$187,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,180-0.6%
2024$4,206+40.1%
2023$3,003-0.4%
2022$3,014+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$700,000
DeedBook 9905, Page 309Recorded6/10/2025

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$103,000

From:

To:

DeedBook 9349, Page 372Recorded10/17/2018

Property Sale

Sale
$83,000
DeedBook 8698, Page 469

Property Built

Built

Year Built: 0001