Skip to content

271 Pacific Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1905

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Oct 12, 2021

Property Information

Block20103
Lot37
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page201

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,866
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$202,500
42%
Improvement Value:$284,700
58%
Total Assessment$487,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,879-0.6%
2024$10,947+40.1%
2023$7,815+2.9%
2022$7,594+4.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$560,000
DeedBook 9622, Page 62

Property Sale

Sale
$560,000
Sq Ft2,866DeedBook 9622, Page 62Recorded12/9/2021

Property Built

Built

Year Built: 1905