Skip to content

206 Claremont Ave.

Jersey City, NJ 07305

Built 1895

Last Sale Date
Sep 20, 2061

Property Information

Block22503
Lot74
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page225

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,885
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$91,000
16%
Improvement Value:$462,100
84%
Total Assessment$553,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,351+117.2%
2024$5,687+40.1%
2023$4,060-0.4%
2022$4,075+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$322,000
Sq Ft2,885DeedBook 9464, Page 286Recorded1/15/2020

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft2,885DeedBook 9389, Page 293Recorded3/21/2019

Property Built

Built

Year Built: 1895