Skip to content

320 Communipaw Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1890
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 8, 2017

Property Information

Block20302
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page203

Building Details

Building Class---
Description3S-B-C-2U-NH
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,600
13%
Improvement Value:$345,100
87%
Total Assessment$398,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,903-0.6%
2024$8,959+40.1%
2023$6,395-0.4%
2022$6,419+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1890