Skip to content

338 Communipaw Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jun 17, 2009

Property Information

Block20301
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page203

Building Details

Building Class---
Description3S-B-C-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,000
16%
Improvement Value:$294,000
84%
Total Assessment$350,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,816-0.6%
2024$7,865+40.1%
2023$5,614-0.4%
2022$5,635+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 8671, Page 739

Property Built

Built

Year Built: 1900