Skip to content

210 Pine St.Jersey City, NJ 07304

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 8, 2017

Property Information

Block20302
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page203

Building Details

Building Class---
Description1S-SHED
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,600
94%
Improvement Value:$5,000
6%
Total Assessment$83,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,867-0.6%
2024$1,878+40.1%
2023$1,341-0.4%
2022$1,346+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$140,000

From:

To:

DeedBook 9136, Page 108Recorded8/4/2016

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5130, Page 240