Skip to content

178 Pine St.Jersey City, NJ 07304

Built 1895

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 17, 2022

Property Information

Block20304
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page203

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,100
42%
Improvement Value:$225,700
58%
Total Assessment$386,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,637-0.6%
2024$8,691+40.1%
2023$6,204-0.4%
2022$6,227+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 3592, Page 41

Property Built

Built

Year Built: 1895