Skip to content

160 Pine St.Jersey City, NJ 07304

Built 1895

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 1, 2004

Property Information

Block20304
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page203

Building Details

Building Class---
Description3SF-D-3UH-M-G-2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$262,100
44%
Improvement Value:$339,100
56%
Total Assessment$601,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,425-0.6%
2024$13,509+40.1%
2023$9,643-0.4%
2022$9,679+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1895