Skip to content

168 Pine St.Jersey City, NJ 07304

Built 1862

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 23, 2015

Property Information

Block20304
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page203

Building Details

Building Class---
Description2.5SFD-1UH-B-GK
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,208
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,500
62%
Improvement Value:$161,500
38%
Total Assessment$427,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,535-0.6%
2024$9,595+40.1%
2023$6,849-0.4%
2022$6,875+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 5715, Page 189

Property Built

Built

Year Built: 1862