Skip to content

277 Boyd Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 22, 2017

Property Information

Block20401
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page204

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,520
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,300
44%
Improvement Value:$163,800
56%
Total Assessment$292,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,523-0.6%
2024$6,563+40.1%
2023$4,685-0.4%
2022$4,703+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 8908, Page 171

Property Sale

Sale
$465,000
DeedBook 7964, Page 280

Property Built

Built

Year Built: 1925