Skip to content

285 Boyd Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1962

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Aug 5, 2019

Property Information

Block20401
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page204

Building Details

Building Class---
Description2S-F&B-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,368
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,300
46%
Improvement Value:$149,700
54%
Total Assessment$278,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,208-0.6%
2024$6,247+40.1%
2023$4,459-0.4%
2022$4,476+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$390,000
Sq Ft1,368DeedBook 9435, Page 748Recorded9/18/2019

Property Sale

Sale
$295,400

From:

To:

DeedBook 9151, Page 353Recorded10/13/2016

Property Built

Built

Year Built: 1962