Skip to content

257 Boyd Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1926

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Mar 6, 2020

Property Information

Block20401
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page204

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,600
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,300
41%
Improvement Value:$181,700
59%
Total Assessment$310,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,922-0.6%
2024$6,966+40.1%
2023$4,972-0.4%
2022$4,991+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000
Sq Ft1,600DeedBook 9485, Page 154Recorded5/12/2020

Property Sale

Sale
$219,000

From:

To:

DeedBook 9060, Page 400Recorded8/27/2015

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 7073, Page 168

Property Built

Built

Year Built: 1926